Skip to main content

Опера-міф «Ukraine – Terra Incognita»

Опера-міф «Ukraine – Terra Incognita» поєднує архаїчний спів давніх українських пісень, симфонічну музику, фрі-джаз, відео-арт, сучасну хореографію, футурофолкові костюми та новітні технології.

Ритуальні, рекрутські, козацькі, чумацькі, колискові, любовні пісні, що сягають корінням сотень років, проростають у вишуканій незвичній формі сучасної опери.

Оперу присвячено співаку і воїну Василеві Сліпаку.


«Ukraine – Terra Incognita» – розповідь про Воїна, що здатен втримати в собі Залізне Серце та захистити Дім, Рід, Любов. Це простий сюжет, але не вистачить і сотні опер, щоб вичерпати його. Ця земля, Terra Incognita, подарувала нам Степ, де кожне покоління могло випробувати себе,  віднайти  і дати шанс наступним…


 

Національна прем'єра опери-міфу «Ukraine – Terra Incognita» відбулася 14 жовтня 2021 року у День захисників і захисниць України у Львівській Опері за підтримки Українського культурного фонду.

Дивіться відео зі стріму:

 

Підтримайте нас - підпишіться на сторінки опери у Facebook , Instagram та YouTube.


Творці опери

 

Авторкою ідеї та режисеркою опери є Уляна Горбачевська.

Музика опери є результатом багаторічного вивчення архаїчного співу Уляною Горбачевською та академічних досліджень композиторки Марії Олійник

У складі співочого ансамблю, поряд з Уляною Горбачевською співтворять Микола Береза (режисер театру ім. Леся Курбаса, виконавець головної ролі у фільмі «Червоний»), Ярослав Федорчук (актор театру ім. Леся Курбаса, ролі у фільмах «Брама», «Наші Котики»), Сергій Бадюк (актор у фільмі «Чорний Ворон», учасник гурту «Чорноморці»), Марко Свіжінський (актор театру ім. Леся Курбаса), Денис Іванів (співак, учасник гурту «Щука-Риба»), Софія Лешишак (актриса театру ім. Лесі Українки)Андріана-Ярослава Саєнко (співачка, музикантка)Катерина Смірнова (фріланс-мисткиня)Ольга Баландюх (співачка, художниця).

В оперу залучений Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Тараса Демка й Івана Остаповича. 

Диригент – Тарас Вергун

Імпровізувати запрошені знакові для українського джазу музиканти  Ігор Гнидин (перкусії) і Михайло Балог (саксофон) та польський мультиінструменталіст Рішард Лятецький.

Відео-арт творить VJ group CUBE разом зі сценографом та художником проєкту Володимиром Олещуком

Костюми розробила дизайнерка Марта Ваххольц.

Сучасна хореографія: Артем Шошин

Менеджерська команда сформувалась завдяки співпраці молодіжної організації YMCA Lviv (керівниця проєкту Олександра Сорокопуд, менеджер, воїн-доброволець Юрко Вовкогон, міжнародна комунікаторка Ірина Вуйцик, фінансистка Наталія Захарків) із «Фундацією Василя Сліпака» (керівник Орест Сліпак).

Проєкт консультує  музикознавиця Леся Олійник


«Ukraine – Terra Incognita» є оповіддю у п’яти міфах, що проростають крізь часи.

Режисерка Уляна Горбачевська:

Упродовж років я переспівала сотні пісень. Деякі змушували  повертатися і проживати їх знову, і знову. Вони ніби хотіли проявитись і промовити певними темами, через які  думають, відчувають і мріють покоління людей на цій землі. Наприклад, «Міф Роду» – ритуальні жіночі пісні. В них заданий ритм поколінь, циклічне коло року і життя. «Міф Дому» – колискові, казки, бавки, перші звуки-промовляння, перші кроки, «передмова життя»… «Міф Любові» – ліричні, драматичні, ніжні, вибухові, як сама любов у всіх її контрастних проявах. «Міф Степу» – козацькі та чумацькі пісні наповнені відчуттям волі. «Міф Залізного Серця» – це  ствердження мужності, стійкості і сили: «Жари не боюся, дощу не бажаю. Ще й стою в дивнім лузі й процвітать думаю».

 

Для команди цей проєкт – щось більше, ніж власне постановка опери. Це ретрансляція сенсів, думок і переживань. Схоже до стану людини, яка прагне виспівати щось надважливе. Насамперед, відчуття себе на цій землі та своєї відповідальності поміж минулими і прийдешніми поколіннями.

 

Особливості

  • Опера-міф «Ukraine – Terra Incognita» твориться довкола архаїчної української пісні, зберігаючи її традиційні основи – мелодику, гармонію, ритм і принцип автентичної манери співу. Народний спів у ній повністю замінює академічну манеру подачі звуку у вокальних партіях.
  • В опері поєднуються три різні типи імпровізації: традиційна пісенна (голосіння), європейська фрі-джазова та  оркестрова.
  • Виконавці «Ukraine – Terra Incognita» є співаками, які володіють техніками архаїчного співу, та водночас акторами, котрі існують у сценічному просторі як перформери.
  • Сценографія опери включає  костюми-трансформери, які в певні моменти ставатимуть частиною декорацій, так само, як і відео-арт, що подеколи візуалізуватиме персонажі-смисли: Степ, Дім, Залізне Серце…

Присвята Василеві Сліпаку


 

Опера-міф «Ukraine – Terra Incognita» присвячується Василю Сліпаку – людині мистецтва, яка залишила світову кар’єру, щоби захистити свою землю і можливість вільно на ній творити.  

«Найкращий спосіб подякувати людині – продовжити справу, якою вона жила. Ми хочемо, аби пам’ять про Василя не потонула у потоках пафосних промов і сліз. Тому робимо вишуканий сучасний музичний проект. Робимо так, щоб Василю сподобалось», – пояснюють творці своє рішення присвятити оперу Василеві Сліпаку. 

 


 

Процес створення опери

Задум опери виношувався роками. Від ідеї вивести традиційну українську пісню (насамперед, багатоголосся) на світову оперну сцену, до переосмислення пластів прадавніх пісень і пошуків новаторських способів поєднання їх із сучасним мистецтвом.

2020 року завдяки сотням українців, проєкт зібрав стартову суму на Спільнокошті і за підтримки Українського Культурного Фонду та Міжнародного фонду «Відродження» оперу було записано на відео.  

2021 року наживо відбулася Національна прем’єра «Ukraine – Terra Incognita» у Львівській Опері.

Наступними роками опера-міф планує постановки в інших містах України та за кордоном. Зокрема, для команди проєкту важливою є постановка опери в Парижі, де Василь Сліпак співав і жив майже 20 років.